Producenci

Spanie z niemowlakiem w jednym łóżku – czy jest dla niego bezpieczne? Wyjaśniamy

Pojawienie się nowego członka rodziny to duże wydarzenie. Najczęściej nie chcesz opuszczać swojego malca ani na chwilę. Pamiętaj jednak, że jeśli rozważasz wspólne spanie z niemowlakiem w jednym łóżku, to powinna być to decyzja starannie przemyślana. Podpowiadamy, jak zwiększyć bezpieczeństwo dziecka w takiej sytuacji i wyjaśniamy, kiedy wspólne spanie nie jest dobrym rozwiązaniem.

Czy niemowlę powinno spać z rodzicami?

Spanie z niemowlakiem w łóżku ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Są też osoby, które dopuszczają wspólne spanie, ale jedynie do określonego wieku maluszka. Kwestia ta powinna być Twoją indywidualną decyzją – podjętą po przeanalizowaniu wszystkich zalet i wad. Warto jednak podkreślić, że spanie z dzieckiem to nie jedyne rozwiązanie, które pozwala mieć je w nocy blisko siebie.

Jakie są zalety i wady spania z niemowlakiem w jednym łóżku?

Większość rodziców decyduje się na spanie z niemowlakiem z potrzeby bliskości i troski o jego zdrowie. Nie zawsze jednak jest to decyzja w pełni świadoma, często podjęta zostaje pod wpływem impulsu. Jedną z głównych zalet spania z maluszkiem jest wygoda. Jeśli karmisz dziecko piersią, to w takim przypadku nie musisz wstawać do niego w nocy. Gdy znajdujecie się w jednym łóżku wystarczy, że przysuniesz je do siebie i przystawisz do piersi. Niemowlę po nakarmieniu od razu zasypia, więc nie trzeba go też przenosić do własnego łóżeczka. Dziecko czując bliskość mamy najczęściej szybciej zasypia i lepiej śpi, a jego sen jest spokojniejszy. Wspólne spanie pomaga również wykształcić silniejszą więź między rodzicami i dzieckiem.

Spanie z niemowlakiem ma jednak również sporo wad. Przede wszystkim przyzwyczajenie dziecka do wspólnego spania jest trudne do oduczenia w przyszłości. Im większy maluch, tym trudniej mu zasnąć we własnym łóżku. A spanie we trójkę wraz ze wzrostem dziecka zaczyna być coraz mniej wygodne. Większe dzieci śpią dość niespokojnie, a ich nocne wędrówki uniemożliwiają spokojny sen rodzicom. Ponadto wspólne spanie z niemowlakiem wpływa negatywnie na relacje intymne rodziców. Utrudnienia mogą pojawić się również wtedy, gdy któreś z rodziców cierpi na problemy z zaśnięciem lub wtedy, gdy chcesz położyć malucha na drzemkę w ciągu dnia. Dziecko przyzwyczajone do Twojej obecności podczas snu może nie chcieć spać samo w dzień. Warto się również zastanowić, czy spanie z niemowlakiem jest bezpieczne.

Niebezpieczeństwa wynikające ze spania z niemowlakiem

Spanie we wspólnym łóżku z niemowlakiem oprócz wad i zalet niesie również różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Tę kwestię rodzice powinni rozważyć szczególnie. Głównym zaleceniem Amerykańskiej Akademii Pediatrów jest, aby niemowlę do 6 miesiąca życia spało we własnym łóżeczku lub w kołysce ustawionej w pokoju rodziców. Spanie z niemowlakiem w łóżku zwiększa ryzyko uduszenia poprzez przygniecenie lub przykrycie kołdrą przez któreś z rodziców podczas snu. Ponadto maluch może niefortunnie się obrócić, a jego główka utknie w poduszce, wezgłowiu lub materacu, co również może spowodować uduszenie. Warto też mieć świadomość, że wspólne spanie zwiększa ryzyko wystąpienia SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Nie decyduj się nigdy na wspólne spanie z niemowlakiem, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu, silnych leków lub jeśli palisz papierosy. Niewskazane jest także wspólne spanie w sytuacji, gdy dziecko urodziło się jako wcześniak lub miało niską masę urodzeniową.

Czym jest SIDS i jak mu zapobiec?

Nazwa SIDS została zdefiniowana jako śmierć nieoczekiwana i niewyjaśniona, która występuje podczas snu niemowlęcia. Aby zwiększyć bezpieczeństwo dziecka i zminimalizować ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej, warto zastosować się do kilku zasad. Układaj dziecko do snu na plecach i proś o to każdego, kto się nim opiekuje. Spanie na boku lub na brzuchu jest dozwolone jedynie wtedy, gdy niemowlę bez pomocy potrafi przyjąć taką pozycję i powrócić do spania na plecach. Równie istotną kwestią jest zadbanie o to, by dziecko spało na twardym materacu oraz o to, by w łóżeczku nie znajdowały się inne przedmioty. Należy usunąć wszelkiego rodzaju ozdoby, misie, poduszki, kołderki czy kocyki. Do okrycia dziecka najlepiej sprawdzi się śpiworek. Dbaj, aby dziecko nie przegrzewało się podczas snu i aby spało w stabilnym miejscu. Huśtawki czy nosidełka nie są odpowiednim miejscem do wypoczynku. Śpij z niemowlakiem w jednym pokoju do pierwszego roku życia dziecka, a jego łóżeczko lub kołyskę ustaw w pobliżu swojego łóżka. Zrezygnuj ze wspólnego spania z niemowlakiem w jednym łóżku, gdyż możesz niechcący przygnieść dziecko lub może ono zaplątać się w pościel.

Jak zapewnić dziecku bliskość rodzica podczas spania we własnym łóżeczku?

Nie chcesz rezygnować z bliskości, jaką daje Tobie i dziecku wspólne spanie, ale jednak obawiasz się umieścić niemowlę we własnym łóżku? Mamy dla Ciebie rozwiązanie – skorzystaj z łóżeczka dostawnego. Jest to rodzaj łóżeczka, którego budowa pozwala na dokładne przystawienie go do łóżka rodziców. Dzięki takiemu rozwiązaniu maluch będzie blisko Ciebie, ale jednak w swoim łóżku. Zapewni mu to bezpieczną przestrzeń do spania, ale nie pozbawi poczucia bliskości.

Łóżeczko dostawne ma wiele zalet. Poza własną, bezpieczną strefą do spania oraz bliskością rodzica, łóżeczko dostawne poprawia jakość snu dziecka. Maluch odczuwając Twoją obecność, szybciej się wycisza, a jego sen jest spokojniejszy. Ponadto ten rodzaj miejsca do spania ułatwia trzymanie dziecka za rączkę, głaskanie go oraz nocne karmienia. Wystarczy, że przysuniesz niemowlę bliżej siebie i nakarmisz je piersią, a następnie delikatne odsuniesz je do łóżeczka. Dzięki temu, że łóżeczko dostawne stwarza autonomiczną strefę dla dziecka, pomaga mu przyzwyczaić się do samodzielnego spania. Ponadto łóżeczko dostawne to doskonałe rozwiązanie, gdy Twoja sypialnia nie należy do największych i trudno jest wstawić do niej łóżeczko standardowych rozmiarów.

Spanie z niemowlakiem, pomimo iż ma swoje plusy, wiąże się również z dość sporym ryzykiem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie łóżeczka dostawnego – np. tego, które znajdziesz w naszym sklepie. Nie pozbawi Cię ono bliskości z dzieckiem, ale jednak zapewni mu zdecydowanie więcej bezpieczeństwa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl